Przepisy, takie jak RODO, wymagają, aby sklepy internetowe zarządzały zgodami użytkowników na przetwarzanie danych. Platformy analityczne różnie radzą sobie z raportowaniem, gdy użytkownik nie wyrazi zgody.

Raportowanie danych bez zgody

Niektóre platformy, takie jak Google (Analytics i Tag Manager) oraz TikTok, pozwalają na ograniczone raportowanie danych w przypadku braku zgody użytkownika. W takich przypadkach:

  • Dane są zanonimizowane i nie można ich przypisać do konkretnego użytkownika.
  • Raporty ograniczają się do podstawowych informacji, takich jak liczba wizyt czy ogólne dane o zdarzeniach.

Google oferuje Consent Mode, który dostosowuje sposób przetwarzania danych na podstawie wyrażonych zgód. Nawet w przypadku braku zgody możliwa jest analiza anonimowych danych.

Platformy nieobsługujące anonimizacji danych

Nie wszystkie platformy umożliwiają zbieranie danych przy braku zgody użytkownika. Przykładem jest Facebook (Meta Pixel), który wymaga wyraźnej zgody na przetwarzanie danych. Brak zgody skutkuje całkowitym wyłączeniem raportowania zdarzeń.

Consent Mode umożliwia:

  1. Zgodność z przepisami o ochronie danych, przetwarzając informacje tylko w zakresie wyrażonej zgody.
  2. Zachowanie podstawowych funkcji analitycznych, dzięki anonimizacji danych w przypadku braku zgody.

Więcej informacji na temat Google Consent Mode v2 i implementacji znajdziesz tutaj

Podsumowanie

Consent Mode i podobne mechanizmy pozwalają na zgodne z przepisami ograniczone raportowanie danych. Google i TikTok oferują możliwości zbierania anonimowych danych, nawet jeśli użytkownik nie wyrazi zgody , co pozwala na podstawową analizę ruchu i zdarzeń. Inne platformy, takie jak Facebook, wymagają pełnej zgody użytkownika, co uniemożliwia zbieranie jakichkolwiek danych przy jej braku. Skuteczne zarządzanie zgodami jest kluczowe dla analityki i zgodności z prawem w sklepie internetowym.