Serwer / Problemy

Mam wersję darmową i mam problemy, czy na wersji Premium nie będę ich miał?

Czasami słyszymy pytanie tego typu. Trudno to określić, możemy zapewnić tylko, że wersja darmowa nie jest w żaden sposób “spowolniona”, aby wymusić zakup licencji premium.
Co więcej, wersja Premium ma “większe wymagania”. Przez większe wymagania mamy tutaj na myśli tylko dodatkowe opcje. Czasami włączenie niektórych opcji dostępnych w wersji premium może rozpocząć wykonywanie dodatkowych funkcji/zapytań do bazy itp. co w efekcie może przełożyć się na zwiększone wymagania modułu.

Okresowe problemy z XML.

Okresowe problemy z generowaniem pliku XML mogą być spowodowane przeciążeniem serwera (i na ogół są)
Ceneo pobiera XML o godzinie 1:00 i 13:00 (+/- 1h). Wtedy też często inni uzytkownicy uruchamiają na swoich serwerach zadania cykliczne/CRON. Co może powodować problemy z generowaniem XML akurat w momencie, gdy pobierana jest oferta przez inny system.

Jeśli w takim przypadku napiszą Państwo do nas zgłoszenie o problemie, to prawdopodobnie generując XML w dzień, nie zobaczymy żadnego problemu. Zachęcamy do samodzielnego sprawdzenia problemu.

Błędy na serwerze

Błędy 500?

Niektóre osoby mają problem z błędami 500 lub błędami pamięci. Błąd 500 pokazuje się na ogół wtedy, gdy wyświetlanie błędow w PrestaShop jest wyłączone. Jest to jedynie informacja że coś się dzieje, ale nie pokazuje co dokładnie. Najczęstszymi powodami takich błędów są ograniczenia serwera, ograniczenie pamięci i/lub czasu wykonywania skryptu.

Błąd 500 na stronie modułów może być spowodowany brakiem rozszerzenia IonCube. Prosimy sprawdzić Wymagania modułu oraz Informacje o Ioncube

Komunikat “Trwa tworzenie xml, albo nie został poprawnie wygenerowany”

Ten komunikat świadczy o tym, ze plik XML jest aktualnie generowany, po zakończeniu generowania XML komunikat ulega zmianie na informacje o generowaniu XML. Jeśli data tego komunikatu jest sprzed kilku godzin/dni, to możemy założyć, że XML już dawno przestał się generować i jednocześnie nie został wygenerowany do końca. Prawdopodobnie wystąpił jakiś błąd. Możliwe, że spowodowany ograniczeniami serwera.

Wybór Serwera

Ograniczenia serwera - co i jak

Wymagania modułu skalują się proporcjonalnie do wielkości oferty.

Zalecenia hostingu

 • 1 - 1 000 produktów+atrybutów - hosting wspóldzielony
 • 1 000 - 5 000 produktów+atrybutów - hosting wspóldzielony / zalecany jakiś VPS
 • 5 000 - 15 000 produktów+atrybutów - VPS
 • 15 000 - 30 000 produktów+atrybutów - VPS / Serwer Dedykowany
 • 30 000+ produktów+atrybutów - Serwer Dedykowany

Są to tylko nasze zalecenia, oczywiście może się zdarzyć tak, ze hosting wspóldzielony wygeneruje ofertę 30`000 produktów i nie jest to niemożliwe.
Rozbieżność wiąże się głównie z technologią. Serwer na procesorach Intel Celeron ma inną wydajność niż serwer postawiony na Intel Core i7 czy też Xenon’ach.
Serwer może też różnić się takimi podzespołami jak RAM i/lub Dysk twardy (SSD/HDD/M.2 itp.)
Głównie od tego zależy, ile produktów dany serwer/hosting jest w stanie wygenerować (no i od ograniczeń serwera).

Jeśli chodzi o PrestaShop, to raczej nie zalecamy hostingów od: Home.pl, Az.pl i Nazwa.pl z 2 podstawowych powodów:

 • Prestashop na tych hostingach nie chce działać prawidłowo
 • Nie ma możliwości zmiany niektórych parametrów jak np. czas wykonywania skryptu (nawet w wyższych opcjach hostingowyh)
 • Hostingi te często chodzą OK, a nawet bardzo dobrze. Ale ich konfiguracja sprawia, że nie są przystosowane do takich operacji jak Import/Eksport produktów ze sklepu

Benchmark w PriceWars II i jego przeznaczenie

Benchmark ma pokazać jak szybki jest serwer. Dzięki niemu, można też w przybliżeniu oszacować ilość czasu jaka będzie potrzebna na wygenerowanie pliku XML.

Rozpiska czasów generowania 1 oferty

 1. 1-2ms - Wybornie!
 2. 3-4ms - Jest OK.
 3. 5-10ms - Średnio
 4. 10-15ms - Jest źle
 5. 15+ms - Jest tragedia… ciekawe, kiedy ten serwer padnie??

Jak rozpoznać dobry serwer?

Na rozpoznanie serwera, potrzeba czasu. Wynika to z procesu alokacji użytkowników. A wygląda on następująco:

Serwer jest uruchamiany przez firmę.
Alokowani na serwerze są nowi użytkownicy
Każdy użytkownik zużywa zasoby, takie jak procesor, pamięć i dysk twardy.
Im więcej użytwników jest alokowanych na hostingu, tym bardziej zasoby serwera są “podzielone”.
Hosting, który kupimy 1 stycznia i będzie rewelacyjnie szybki (bo ma alokowanych 10 użytkowników), 4 kwietnia może chodzić już tragicznie (bo jest już tych użytkowników 150)

Kolejną, bardzo ważną kwestia jest to, ile każdy użytkownik zużywa zasobów.

Jaki serwer w takim razie wybrać?

Nie ma jedoznacznej odpowiedzi i najlepszej firmy. Firmy posiadają wiele maszyn, jedna może być problematyczna i 60 osób będzie narzekało na usługi a reszta może działać bezproblematycznie. Polecamy zapoznać się z tematami opinii o firmach hostingowych np. na forach internetowych. Zalecamy też skorzystać z okresu testowego, aby przetestować usługę czy spełnia ona nasze wymagania, a nie od razu ją opłacać i tracić pieniądze lub czas na zwrot.

Jak poradzić sobie z ograniczeniami serwera?

Są na to 3 sposoby

Podzielenie pliku na kilka mniejszych plików

Istnieje możliwość (np. w przypadku Ceneo) na przekazanie kilku plików XML. Aby to zrobić, należy stworzyć 2 lub więcej plików XML i w każdym zmapować inny zestaw kategorii.
Mając np. 6 kategorii w sklepie (Kat A, B, C, D, E, F) w pierwszym XML Mapujemy kategorie A,B,C a w drugim XML mapujemy kategorie D,E,F
Przy mapowaniu można też wziąć pod uwagę ilość produktów w danych kategoriach, aby je równomiernie rozłożyć.

Zapytanie o zwiększenie zasobów/limitów/pakietu

Najłatwiejszym sposobem będzie zgłoszenie się do administratora serwera z prośbą o zwiększenie limitów/zasobów serwera. Możliwe, iż będzie to wymagało zmiany pakietu hostingowego na wyższy.

Zmiana serwera

Chyba najbardziej drastyczna metoda, to zmiana serwera na lepszy.

Problemy danymi w XML

Podkreślenie (_) w ID produktów - problem z eMag

Niektóre porównywarki mogą mieć problem z nienumerycznymi ID produktów. Moduł PriceWars II przy włączonej opcji Dziel produkt po atrybutach na osobne dodaje musi stworzyć unikalne ID produktu. Ponieważ ID produktó i Atrybutów mogą się pokrywać, jedynym rozwiązaniem jest ich łącznie.

Nie używamy wtedy ID produktu, ponieważ gdyby XML eksportował:

 • Produkt o ID 1 bez atrybutów, miał by on ID 1
 • Produkt o ID 2 z atrybutem ID 1 miałby on ID 1

Powodowałoby to stworzenie 2 produktów w XML o tym samym ID. W związku z tym, moduł tworzy dla produktów bez atrybutów ID w formie “{id_product}” a dla atrybutów “{id_product}_{id_atrybut}”. Zabieg ten ma zapobiec duplikacji ID w ramach XML.

W chwili obecnej tylko platforma eMag Marketplace ma problem z nienumerycznymi ID. Istnieją 2 rozwiązania tego problemu:

inne

Co daje mi opcja Premium modułu?

Wszystkie informacje na temat różnic między modułem darmowym i Premium, znajdują się na stronie modułu.

Dodatkowo, po zainstalowaniu modułu, w jego konfiguracji opcje premium są w pełni wyświetlone oraz odpowiednio oznaczone

Czym jest kategoria domyślna w Prestashop?

Wszystko jest opisane w tej sekcji

Co oznacza komunikat: “W tym sklepie xxx produktów nie ma przypisanej kategorii domyślnej”

Oznacza to, że w tabeli zawierającaej informacje na temat produktu specyficzne dla konkretnego sklepu wartość pola id_category_default jest = 0. Czyli w danym sklepie produkt nie ma przypisanej kategorii domyślnej. Należy wyedytować w BO produkt i przypisać mu kategorię domyślną dla konkretnego sklepu.

Co oznacza komunikat: “W tym sklepie xx produktów jest przypisanych do kategorii głównej. Nie zostaną one wyeksportowane w tym XML”

xx produktów ma przydzieloną kategorię główną (root category) jako kategorię domyślną

Co oznacza “x produktów” po prawej stronie od pola mapowania/widoczności?

Jest to liczba produktów, które tę kategorię w danym sklepie mają przypisaną jako domyślną. Jeśli nie zmapujesz danej kategorii to te produkty nie wyświetlą się w XML. Jeśli chcesz wiedzieć co to za produkty to przejdz do Katalogu i przefiltruj produkty po danej kategorii.

Dlaczego moje produkty, mimo że są zmapowane nie pojawiają się w XML?

Przyczyn może być wiele. Aby sprawdzić dlaczego dany produkt nie pojawia się w XML należy wejść w opcje XML. Włączyć logowanie. Następnie wygenerować XML i w katalogu w którym zainstalowny jest Prestashop należy przejść do /cache/pricewars2_logs/, gdzie utworzony zostanie raport z ostatniego wygenerowania XML. Tam najprawdopodobniej znajdziesz informacje dlaczego dany produkt nie został wyeksportowany do XML.

Wygenerowałem log, ale nie ma w nim moich produktów?

Jeśli produktu nie ma w logu to prosimy o sprawdzenie czy produkt:

 1. jest aktywny / włączony w panelu sklepu
 2. ma przypisaną kategorię domyślną
 3. id_category_default w tabeli ps_product_shop jest poprawnie przypisane
 4. Produkt ma ustawioną Widoczność: Wszędzie lub Katalog, jeśli produkt ma ustawioną wartość Nigdzie lub Tylko wyszukiwarka, to nie pojawi się w XML
 5. Na sam koniec, prosimy wejść w produkt i go zapisać. Prestashop wtedy odbuduje brakujące informacje. Jeśli to pomoże, to oznacza, że dane w bazie danych utraciły z jakiegoś powodu spójność.

Dlaczego alias musi być unikalny?

Alias musi być unikalny, ponieważ jeśli dwa XMLe będą posiadały ten sam alias, to program wybierze pierwszy XML z danym aliasem aby go wyświetlić.