Tworzenie pliku XML za pomocą modułu PriceWars II może być czasochłonne i wymagające, szczególnie gdy jest to plik duży. W takiej sytuacji użytkownik może napotkać ograniczenia serwera, takie jak limit czasu skryptu PHP, limity proxy, czy ograniczenia zasobów. W tym artykule przedstawimy trzy sposoby, jak poradzić sobie z tymi ograniczeniami.

Podzielenie pliku na kilka mniejszych plików

Jeśli napotkasz problem z ograniczeniami serwera, jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu może być podzielenie pliku XML na kilka mniejszych plików. Istnieje możliwość przekazania kilku plików XML dla niektórych platform, takich jak Ceneo. Aby to zrobić, należy stworzyć 2 lub więcej plików XML i w każdym zmapować inny zestaw kategorii. Możesz również wziąć pod uwagę ilość produktów w danych kategoriach, aby równomiernie rozłożyć je na różne pliki XML.

Zapytanie o zwiększenie zasobów/limitów/pakietu

Jeśli podzielenie pliku XML na mniejsze części nie jest dla Ciebie opcją, możesz zapytać administratora serwera o zwiększenie limitów/zasobów serwera. Możliwe, że będzie to wymagało zmiany pakietu hostingowego na wyższy, ale może to rozwiązać Twój problem z ograniczeniami serwera.

Zmiana serwera

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie rozwiązuje Twojego problemu z ograniczeniami serwera, najbardziej drastyczną opcją jest zmiana serwera na lepszy. Wymaga to jednak czasu i nakładów finansowych, dlatego warto spróbować innych rozwiązań, zanim zdecydujesz się na zmianę serwera.

Litesped i NGINX

Jeśli serwer jest uruchomiony na oprogramowaniau LiteSpeed lub NGINX, programy te mają dodatkowe parametry bezpieczeństwa.

Aby zwiększyć limity czasu oczekiwania proxy w NGINX i Litespeed, należy dokonać odpowiedniej konfiguracji. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku dla obu platform.

Limity na poziomie PHP

Oprócz wcześniej wymienionych sposobów na rozwiązanie problemów z ograniczeniami serwera przy generowaniu plików XML za pomocą modułu PriceWars II, istnieje także możliwość bezpośredniego ustawienia limitu czasu wykonania skryptu PHP w konfiguracji modułu.

Jednakże, aby móc zastosować tę opcję, administrator serwera musi umożliwić modyfikację limitów PHP przez użytkownika, a także na serwerze nie może działać program, który uniemożliwia długie wykonywanie procesów PHP. Przykłady takich programów to m.in.:

moduł suhosin - zwiększa bezpieczeństwo PHP, ale może powodować problemy z wydajnością
mod_security - również poprawia bezpieczeństwo, ale może powodować problemy z wykonywaniem niektórych skryptów PHP
mod_evasive - chroni przed atakami DDoS, ale może blokować niektóre procesy PHP

Jeśli administrator serwera umożliwia modyfikację limitów PHP przez użytkownika i nie działa na serwerze żaden program, który może uniemożliwić długie wykonywanie procesów PHP, możesz zmienić limit czasu wykonania skryptu PHP w konfiguracji modułu PriceWars. W tym celu należy znaleźć odpowiedni parametr w konfiguracji modułu i zmienić jego wartość.

Należy jednak pamiętać, że zmiana limitów czasu wykonania skryptu PHP może wpłynąć na wydajność serwera i mogą pojawić się problemy z przeciążeniem, jeśli limit zostanie ustawiony zbyt wysoko. Dlatego zaleca się ostrożność i przetestowanie zmiany limitów na serwerze testowym przed ich wprowadzeniem na serwer produkcyjny.

Przykładowa konfiguracja NGINX:

 • Otwórz plik konfiguracyjny serwera NGINX. Plik ten może znajdować się w różnych miejscach w zależności od dystrybucji systemu operacyjnego, ale najczęściej znajduje się w katalogu /etc/nginx/nginx.conf.
 • Znajdź blok http i dodaj do niego następujące linie:
proxy_connect_timeout    600;
proxy_send_timeout     600;
proxy_read_timeout     600;
send_timeout        600;

Te linie zwiększą limity czasu oczekiwania dla połączeń proxy do 10 minut (600 sekund).

 • Zapisz plik konfiguracyjny i zrestartuj serwer NGINX.

Konfiguracja Litespeed:

 • Zaloguj się do panelu administracyjnego Litespeed.
 • Wybierz zakładkę “Configuration” (Konfiguracja) i wybierz “Server” (Serwer) z rozwijanego menu.
 • Przewiń na dół do sekcji “General” (Ogólne) i znajdź opcję “Timeouts” (Czasy oczekiwania).
 • Ustaw wartości dla “Connection Timeout” (Czas oczekiwania na połączenie), “Request Timeout” (Czas oczekiwania na żądanie) i “Idle Timeout” (Czas bezczynności) na wartości wyższe niż domyślne.
 • Kliknij przycisk “Save” (Zapisz) i zrestartuj serwer Litespeed. Podsumowanie:

Zwiększenie limitów czasu oczekiwania proxy w NGINX i Litespeed może pomóc w rozwiązaniu problemów z ograniczeniami serwera. W przypadku NGINX należy dodać linie konfiguracyjne do pliku konfiguracyjnego serwera, a w przypadku Litespeed należy dostosować wartości w sekcji “Timeouts” w panelu administracyjnym.

Podsumowanie

Ograniczenia serwera, takie jak limit czasu skryptu PHP, limity proxy i ograniczenia zasobów, mogą wpłynąć na Twój proces tworzenia pliku XML za pomocą modułu PriceWars II. W takiej sytuacji, warto rozważyć podzielenie pliku na mniejsze części, zapytanie o zwiększenie limitów lub zmianę serwera na lepszy. Przy wyborze sposobu najlepiej zwrócić uwagę na czas, koszty i dostępność odpowiednich rozwiązań.